MENU
  • UDOSTĘPNIJ

Grupa FCA w Polsce

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to nie tylko największy producent samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. Grupa, w skład której wchodzi trzynaście polskich spółek, zatrudnia 6,4 tys. osób. Chciałabym także podkreślić, że w 2018 roku aż 70% produkcji polskich spółek FCA o wartości prawie 14 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju.

Zakład FCA Poland w Tychach produkuje obecnie trzy ważne modele w gamie Grupy: Fiata 500, Lancię Ypsilon i Abartha 500. W 2018 roku z fabryki wyjechało ponad 259 tys. samochodów. Poprzez rozwiniętą sieć dealerów FCA Poland sprzedaje w Polsce także produkty takich marek, jak Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Lancia, Abarth i Fiat Professional. W 2018 roku spółka sprzedała 29,5 tys. samochodów.

Poza pełnym cyklem produkcyjnym samochodów osobowych w tyskim za-kładzie Grupa FCA produkuje w Polsce także silniki diesla i benzynowe oraz odlewy żeliwne i inne komponenty.

Każda z 5 fabryk FCA w Polsce działa zgodnie z World Class Manufacturing, zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów. Bielska fabryka silników FCA Powertrain Poland i Zakład Tychy FCA Poland były jednymi z pierwszych, które osiągnęły poziom „Gold” WCM. Obecnie spośród 102 fabryk FCA na całym świecie wyróżnieniem tym może poszczycić się zaledwie kilka zakładów.

Polska ma dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które w pełnym tego słowa znaczeniu mogą być określane mianem „Made in Poland”.

Ponadto Grupa FCA w Polsce aktywnie angażuje się w działania wspierają-ce edukację, promocję zdrowia oraz kulturę zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. FCA to nie tylko sprawne i nowoczesne przedsiębiorstwa, ale również wiarygodna organizacja, dla której czynnik ludzki jest kluczowym elementem sukcesu.

HENRYKA BOCHNIARZ, członek Rady Nadzorczej FCA Poland