• UDOSTĘPNIJ

Zdrowie

11 789

badan specjalistycznych,
z których skorzystało

796

pracowników

150

fabryk FCA z całego
świata wzięło udział w
konkursie EHSLA. Zakład
Tychy wygrał w kategorii
„Health and Safety”

9 100

dni szkoleniowych dla

6 800

uczestników w 2017 r.

Program Promocji Zdrowia

FCA Poland S.A. na terenie Zakładu Produkcyjnego w Tychach oraz w Bielsku–Białej posiada dwa Centra Zdrowia, które są do dyspozycji pracowników zapewniając dostępność kadry medycznej w miejscu pracy nie tylko podczas obligatoryjnych badań okresowych, lecz także stałą opiekę specjalistyczną. W Centrach Zdrowia działa 9 poradni. Są to poradnie: Medycyny Pracy, Dermatologiczna, Laryngologiczna, Neurologiczna, Ginekologiczna, Kardiologiczna, Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej, Okulistyczna, Dietetyczna a także Gabinet USG, Audiometrii, Zabiegowy oraz Pracownia EKG i Pracownia Spirometrii. Kadra medyczna liczy 37 osób w tym 21 lekarzy.

Zarówno w Tychach, jak i w Bielsku-Białej, dostępna jest karetka pogotowia wraz z zespołem medycznym.

FCA Poland S.A., poza obowiązkowymi badaniami lekarskimi tj. wstępnymi, okresowymi
i kontrolnymi, umożliwia pracownikom – w ramach programów promocji zdrowia, wykonanie szeregu specjalistycznych badań profilaktycznych w kompleksowo wyposażonych przychodniach lekarskich w Tychach i Bielsku-Białej. W 2018 roku w ramach programu promocji zdrowia przeprowadzono 11789 badań, z których skorzystało 796 pracowników. Pracownicy FCA Poland S.A. w roku 2018 mieli możliwość skorzystania z 57 rodzajów badań z zakresu profilaktyki takich jak: profilaktyka chorób nowotworowych, profilaktyka schorzeń tarczycy, profilaktyka schorzeń układu pokarmowego, profilaktyka chorób wątroby, profilaktyka chorób płuc, profilaktyka chorób układu krążenia, diagnostyka kardiologiczna, profilaktyka chorób obwodowego układu nerwowego. Program Promocji ukierunkowany był, jak w roku ubiegłym, na profilaktykę chorób układu pokarmowego i wątroby z uwzględnieniem kilkunastu badań w tym kierunku m.in. USG jamy brzusznej, oznaczenie obecności antygenu Helicobacter pylori oraz oznaczenie obecności markeru nowotworowego Ca 19-9.

W 2018 roku w kierunku profilaktyki nowotworowej przeprowadzono liczne badania, w tym:

– 264 badania z użyciem tomografii komputerowej,

– 767 badań USG,

– 482 badań markeru nowotworowego jelita grubego CEA,

– 196 badań markeru nowotworowego jajników CA125,

– 15 badań mammografii piersi,

– 309 badań poziomu antygenu PSA oraz

– 455 badań na obecność markera nowotworowego Ca 19-9

Pracownicy mieli również możliwość wykonania badań histopatologicznych oraz konsultacji min. urologicznych i gastrologicznych.

Stałym elementem promocji zdrowia jest aktywnie działający na terenie Zakładu Tychy punkt dietetyczny z dyplomowanym dietetykiem. W 2018 roku odbyło się 280 konsultacji dietetycznych, co poskutkowało zrzuconymi zbędnymi kilogramami w łącznej ilości 234,5. Dieta
i zdrowe odżywianie się wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu dlatego, problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci do tej poradni to nie tylko otyłość i nadwaga ale również dna moczanowa, obtłuszczenie wątroby, wrzody żołądka, nadciśnienie tętnicze, kamica nerkowa, choroba wieńcowa, cukrzyca, nietolerancja cukru, zaparcia, odżywianie kobiet w ciąży oraz zdrowe żywienie sportowców, w tym ocena sylwetki i masy mięśni.

W Centrum Rehabilitacji FCA Poland S.A. przeprowadzane są zabiegi fizykoterapii, kinezoterapii oraz masaże. W 2018 r. przeprowadzono tam następujące zabiegi zdrowotne:

  • fizykoterapia – gdzie przeprowadzono 16187 zabiegów, z których skorzystało 454 osób,
  • kinezyterapia – z której skorzystało 136 osób i przeprowadzono 5340 zabiegów,
  • masaże – 275 pacjentów i 2848 wykonanych zabiegów.

W trosce o zdrowie pracowników każdego roku podejmuje się szczepienia przeciw grypie oraz cykliczne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu „B”, adresowane do wszystkich zainteresowanych. W 2018 r. z możliwości bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skorzystało 340 pracowników, natomiast ze szczepień przeciwko WZW „B” skorzystało 17 pracowników.