MENU
  • UDOSTĘPNIJ

Spółki Fiat Chrysler Automobiles w pierwszej 100 rankingu „Lista 2000”.

Po raz 16 „Rzeczpospolita” publikuje Listę 2000 polskich przedsiębiorstw. Jest to ranking ekspertów, który dotyczy najbardziej istotnych dla gospodarki firm. Wśród 2000 najbardziej cenionych przedsiębiorstw są 3 spółki z Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA), które w tym roku znalazły się w pierwszej 100.

Lista 2000 to coroczny ranking ekspertów dotyczący największych przedsiębiorstw w Polsce, które są najbardziej istotne dla krajowej gospodarki. Wśród nich znalazły się trzy firmy z Grupy FCA. Co więcej uplasowały się one wyżej w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Honorowy patronat nad opracowaniem list objęło Ministerstwo Rozwoju oraz Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.

Lista 2000 za 2016 rok powstała na nowych zasadach – została sporządzona na podstawie sprawozdania finansowego danej firmy za 2016 rok lub na podstawie danych sporządzonych przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska. Wyniki z ankiet przeprowadzonych przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” były brane pod uwagę tylko w przypadku firm, które nie publikują swoich danych finansowych.

Analizie zostały poddane informacje takie jak: przychody firmy, inwestycje, dynamika sprzedaży, rentowność, kapitał własny, zatrudnienie, amortyzacja, wynik operacyjny oraz wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE), a także wskaźnik rentowności aktywów (ROA).

Firma FCA Poland SA może cieszyć się kolejnym sukcesem – znalazła się na 7. miejscu w rankingu, to o 3 oczka wyżej w porównaniu do 2015 roku. Dzięki 5% dynamice wzrostu w 2016 firma uzyskała 14,4 mld zł przychodu, zatrudnionych było 3 101 pracowników.

Na 85. miejscu uplasował się FCA Powertrain Poland – to aż o 14 miejsc wyżej niż w ubiegłym roku. Firma w 2016 uzyskała 3,6 mld zł przychodu ze sprzedaży, dynamika przychodów wyniosła 6%. W ubiegłym roku firma zatrudniała 1 004 pracowników.

96. miejsce otrzymała Grupa Magneti Marelli, która rok temu znalazła się na 114 pozycji. Przychody ze sprzedaży w 2016 wyniosły 3,4 mld zł, dynamika przychodów to 9,72%, zatrudnienie – 3 924 osoby.

„Po raz kolejny okazuje się, że polskie firmy z kapitałem zagranicznym są elementem stabilizującym polską gospodarkę. Dzięki nim inwestycje firm nie spadają tak gwałtownie, jak wynika to z osłabienia skłonności do inwestowania w rodzimych przedsiębiorstwach. Firmom zagranicznym zawdzięczamy także silną obecność na rynkach zewnętrznych i rosnący eksport” – podsumowała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Cała Lista 2000 dostępna jest pod adresem: http://lista2000.rankingi-rp.pl/