MENU
  • UDOSTĘPNIJ

Siła polskiej motoryzacji

26 października w Warszawie odbyła się niezwykle interesująca konferencja pt. „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”, zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele rządu RP, władz samorządowych, największych polskich producentów motoryzacyjnych. W spotkaniu brała udział również FCA Poland – firma, która znajduje się wśród najbardziej znaczących w tej branży.

Uczestnicy spotkania potwierdzili olbrzymie znaczenie przemysłu motoryzacyjnego dla polskiej gospodarki, w tym szczególnie rozwoju naszego potencjału naukowo-badawczego, technologicznego, biznesowego oraz standardu ekonomicznego i jakości życia obywateli. Paneliści konferencji podkreślali fakt, że polska motoryzacja nie musi gonić za światowym peletonem, ale jest w czołówce. Minister Jadwiga Emilewicz zaznaczyła także, że polskie firmy motoryzacyjne produkują coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty i zatrudniają coraz lepiej wykształconych, lepiej wynagradzanych pracowników.

Paweł Wideł, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych zainicjował dyskusję o innowacyjności polskiej branży motoryzacyjnej. Przykładem jednej z polskich firm motoryzacyjnych, która sukces zawdzięcza innowacyjności jest FCA Poland. Dzięki śmiałym decyzjom podjętym przed dekadą, FCA ma dzisiaj przewagę czasową nad konkurencją i może dobrze się umiejscowić na rynku globalnym. Zakład w Tychach jako jeden z niewielu należy do grona najlepszych fabryk FCA w Europie, szczycących się certyfikatem Gold Level wg World Class Manufacturing.

Bardzo interesujący był głos Antoniego Grenia, dyrektora zakładu w Tychach i członka zarządu FCA Poland. Zwrócił on uwagę, że w tej branży rodzi się innowacyjność, zarówno w wyniku napływu zagranicznego know-how, jak i rosnących inwestycji w badania i rozwój w Polsce – inwestycje te są podejmowane zarówno w zakładach produkujących samochody, jak i u pracujących na ich rzecz dostawców części i komponentów.

Odbyła się również ciekawa debata o efektywnej edukacji zawodowej, podczas której pokreślono, że branża motoryzacyjna realizuje udane projekty edukacyjne i jest liderem na tym polu ze znaczącymi osiągnięciami członków Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

Na koniec, prezes Wideł przekazał apel branży do polskiego rządu: inwestycje w badania, rozwój i innowacyjność w przemyśle motoryzacyjnym muszą być priorytetem. To właśnie możliwość realizowania coraz bardziej zaawansowanych technologiczne przedsięwzięć będą atutami Polski jako miejsca lokalizacji przyszłych inwestycji.