MENU
  • UDOSTĘPNIJ

FCA partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Grupa Fiat Chrysler Automobiles dołączyła do Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Grupa Fiat Chrysler Automobiles (FCA) od lat angażuje się w działania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu, dbając o bezpieczeństwo pracy, zdrowie i rozwój pracowników oraz edukację ich dzieci, ale także o środowisko i inicjatywy kulturalne i społeczne. Dlatego też FCA został partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu – organizacji, której celem jest rozwój i rozpowszechnienie w Polsce działań z zakresu CSR.

Troska o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpraca ze światem nauki, ochrona środowiska oraz szkolenie i rozwój pracowników oraz finansowanie nagród dla ich dzieci, a także działania kulturalne i praktyki z obszaru etyki i praw człowieka – to niektóre z działań realizowanych przez Grupę FCA w ramach CSR, dla której pomoc i wzbogacanie życia innych ludzi jest powołaniem i przywilejem.

W 2018 roku w ramach Programu Promocji Zdrowia umożliwiającego korzystanie z szerokiej gamy analiz medycznych pracownicy FCA Poland skorzystali z 11 789 badań przeprowadzonych w zakładowych Centrach Zdrowia. FCA inwestuje również w rozwój pracowników, dla których organizuje liczne szkolenia, uwzględniając wymagania związane z wdrażaniem metodologii World Class Manufactoring oraz zagadnień z obszaru kadrowego. W 2018 roku w zakładach produkcyjnych FCA Poland zrealizowano 17 328 godzin szkoleniowych, w których udział wzięło 4 657 pracowników. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, Grupa nieustannie inwestuje w modernizację stanu technicznego maszyn, infrastruktury oraz budynków.

Dodatkowo co roku dzieci zatrudnionych w fabrykach Grupy są nagradzane za bardzo dobre wyniki w nauce. Dotychczas, w 22 edycjach międzynarodowego wydarzenia organizowanego w krajach, w których znajdują się zakłady FCA, przyznano w Polsce 3 228 nagród na łączną kwotę 11,4 mln zł. Co roku organizowane są też kolonie przeznaczone dla dzieci pracowników oraz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bielsku-Białej, Tychach i Orzeszu. Ponadto dzieci pracowników co roku otrzymują prezenty bożonarodzeniowe, a Dni Rodzinne organizowane przez FCA to okazja do spędzenia czasu rodzinnie, w fabryce FCA w Tychach, wśród wielu atrakcji zorganizowanych zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dorośli mogą korzystać także z wypoczynku, uprawniania różnych dyscyplin sportowych czy uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przy Centrum Rekreacji i Kultury.

FCA wspiera także inicjatywy kulturalne, sportowe i charytatywne organizowane w miastach, w których znajdują się siedziby, zakłady spółki czy przedstawicielstwa handlowe Grupy, ustalając z władzami miast Bielska-Białej i Tychów oraz powiatów bielskiego i lędzińsko -bieruńskiego zakres, w którym FCA wesprze wydarzenia kulturalne. Angażuje się także w działania z obszaru etyki, dlatego też w spółkach Grupy funkcjonuje Kodeks Postępowania zawierający kluczowe zasady, praktyki i procedury, na które składają się doświadczenia pracowników, aktualne badania nad obowiązującymi przepisami prawnymi i najlepszymi praktykami oraz analiza porównawcza etyki korporacyjnej i jej zgodności z przepisami. Jego celem jest zapewnienie, że postępowania pracowników będą wykonywane z najwyższą uczciwością, a przestrzeganie zasad zbuduje lepszą przyszłość spółki i otaczających ją społeczności.

Poza wydarzeniami organizowanymi w miastach, w których znajdują się siedziby, zakłady czy przedstawicielstwa handlowe Grupy, FCA wspiera także organizacje pozarządowe. Trzykrotnie Grupa była partnerem strategicznym Kongresu Kobiet, wspierając wydarzenie zarówno finansowo, jak i organizując zajęcia praktyczne dla uczestniczek.

Od 1997 roku FCA, w ramach porozumienia zawartego z Centrum Badawczym w Turynie, współpracuje ponadto z trzema uczelniami technicznymi: Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską i Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, organizując Konkurs o Nagrodę FCA mający na celu inicjowanie i promowanie najlepszych prac magisterskich, inżynierskich i doktoranckich. Zwycięscy otrzymują nagrody pieniężne ufundowane przez spółki Grupy. Studenci uczelni technicznych mają także możliwość odbycia praktyk w zakładach FCA.

W ramach CSR Grupa FCA realizuje również politykę ochrony środowiska. Dla przykładu, dzięki działaniom FCA Poland, w latach 2006-2018 zużycie energii zredukowano o 23,6% w przeliczeniu na jeden wyprodukowany samochód, a zużycie wody zmniejszono o 34%. 100% odpadów niebezpiecznych poddawane jest recyklingowi lub neutralizacji. Ponadto w ramach ochrony środowiska, Spółka angażuje się w takie inicjatywy jak m.in. gospodarka odpadami, instalacja kurtyn termicznych, utylizacja odpadów, zarządzanie środowiskiem odpadów, modernizacja termowentylacji, a także sadzenie drzew i krzewów.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu, którego partnerem została Grupa FCA, jest powstałą w 2000 roku organizacją ekspercką, której celem jest upowszechnianie wiedzy, edukacja i wspieranie inicjatyw z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Fiat Chrysler Automobiles to globalna grupa motoryzacyjna zajmująca się na całym świecie projektowaniem, inżynierią, produkcją, dystrybucją i sprzedażą samochodów, komponentów oraz systemów produkcji. Wśród marek grupy są: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram, Maserati oraz Mopar – marka zajmująca się sprzedażą części zamiennych i serwisowaniem pojazdów. W skład FCA wchodzą również takie spółki jak Comau (systemy produkcyjne), Magneti Marelli (komponenty) i Teksid (odlewnie żeliwa). FCA świadczy, za pośrednictwem spółek kontrolowanych lub partnerów finansowych, usługi handlu detalicznego i finansowe, a także usługi leasingu i wynajmu, które wspierają działalność motoryzacyjną Grupy lub są z nią powiązane. FCA jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod symbolem „FCAU” oraz na rynku Mercato Telematico Azionario, jako „FCA”.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce to nie tylko największy producent samochodów osobowych, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. Grupa, w skład której wchodzi 16 polskich spółek, zatrudnia ponad 9 tys. osób. Zakład FCA Poland w Tychach produkuje obecnie trzy ważne modele w gamie Grupy: Fiata 500, Lancię Ypsilon i Abartha 500. W 2018 roku z fabryki wyjechało prawie 260 tys. samochodów. Poprzez rozwiniętą sieć dealerów FCA Poland sprzedaje w Polsce także produkty takich marek jak Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Lancia, Abarth i Fiat Professional. Poza pełnym cyklem produkcyjnym samochodów osobowych Grupa FCA produkuje w Polsce także silniki diesla i benzynowe, komponenty samochodowe i odlewy żeliwne. Produkty te, sygnowane przez tak znanych producentów jak FCA Powertrain, Magneti Marelli i Teksid, przeznaczone są nie tylko dla marek FCA, lecz także dla innych producentów. Każda z 9 fabryk FCA w Polsce działa zgodnie z World Class Manufacturing, zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów.