MENU
  • UDOSTĘPNIJ

FCA głównym partnerem Festiwalu Dwa Brzegi

05 sierpnia 2019

FCA głównym partnerem Festiwalu Dwa Brzegi

W dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 w Kazimierzu Dolnym odbył się 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, podczas którego goście mogli obejrzeć filmy z całego świata. Głównym partnerem wydarzenia była Grupa FCA, która zapewniała transport gościom specjalnym Festiwalu oraz wspierała logistykę wydarzenia.

Festiwal Dwa Brzegi to wydarzenie kulturalne prezentujące filmy polskie i zagraniczne, zarówno premiery, jak i ważne projekcje filmowe minionego roku oraz obrazy kluczowe dla rozwoju światowej kinematografii. Podczas 13. już edycji święta światowego kina, uczestnicy mogli obejrzeć także spektakle teatralne, wystawy czy koncerty. To projekt przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian czy Rotterdamie oraz takie, które nie wstępują w repertuarze polskich kin. Mieli także możliwość spotkać artystów biorących udział w Festiwalu oraz odwiedzić wystawy lokalnych twórców. Dwa Brzegi to także okazja do debiutu dla młodych talentów podczas konkursu filmów krótkometrażowych organizowanego we współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy.  Jak co roku Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu, zaprosiła do udziału w wydarzeniu gwiazdy ze świata sztuki. W tym roku Dwa Brzegi odwiedzili m.in.: Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Magdalena Łazarkiewicz, Wojciech Pszoniak czy Magdalena Cielecka.
Pierwszy dzień Festiwalu poświęcony był kinu włoskiemu. Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu miał miejsce pokaz specjalny włoskiego filmu „Piranie” nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, który przedstawia historię nastoletnich gangów z przedmieść Neapolu. Film jest adaptacją książki Roberto Saviano, a jego reżyser, Claudio Giovannesi, był gościem na Gali Otwarcia Dwóch Brzegów 27 lipca 2019. Na tę specjalną okazję przyjechał przedstawiciel Ambasady Włoch pełniący funkcję  Charge’ d’Affaires – Roberto Neccia oraz Henryka Bochniarz, Członek Rady Nadzorczej FCA Poland, miłośniczka włoskiego kina i włoskich samochodów.
Podczas wieczornego spotkania z artystami serwowane były włoskie przysmaki zapewnione przez firmę North Coast S.A. specjalizującą się w dystrybucji wysokiej jakości produktów spożywczych, głównie z Włoch oraz pozostałych krajów basenu Morza Śródziemnego.
Ponadto jednym z wydarzeń towarzyszących była wystawa „Romeo w Kazimierzówce” Mieczysławy Izdebskiej – Łazorek. Artystka, specjalnie na Festiwal, przygotowała  serię obrazów ilustrujących aktualne oraz zabytkowe modele Alfy Romeo.
Grupa FCA od dawna wspiera kulturę i sztukę, a X Muza jest jej wyjątkowo bliska, dlatego też udział Grupy, jako głównego partnera,  w Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest nieprzypadkowy. Samochody z Grupy FCA wielokrotnie były wykorzystywane przez twórców kina ze względu na ich wyjątkowy design, elegancję oraz sportowe zacięcie. Najczęstszą gwiazdą filmowych produkcji bywała marka Alfa Romeo. Alfa Romeo Duetto partnerowała Dustinowi Hoffmanowi w słynnym filmie „Absolwent”, Alfa  6C grała w „Ojcu Chrzestnym”, a Alfetta GTV  oraz Alfa Romeo 159 w dwóch z serii filmów o Jamesie Bondzie. Modele  tej kultowej, włoskiej marki wciąż możemy podziwiać  także  w polskich produkcjach m.in. w „Chłopaki nie płaczą” czy  „07 zgłoś się”.
Podczas Festiwalu do transportu gości specjalnych zostały udostępnione modele Alfa Romeo oraz Jeep, natomiast Fiat Professional był przeznaczony do logistycznego wsparcia wydarzenia.