MENU
  • UDOSTĘPNIJ

Alfa Romeo mecenasem II Festiwalu Oper Barokowych

AR_opery_barokowe

  • Marka Alfa Romeo wraz ze Stowarzyszeniem Dramma per Musica wspieranym przez Muzeum Łazienki Królewskie i Warszawską Operą Kameralną ma zaszczyt zaprosić na II Festiwal Oper Barokowych.
  • To niezwykłe wydarzenie kulturalne rozpocznie się 2 września w Łazienkach Królewskich i będzie obfitowało w spektakle operowe i kameralne koncerty, które będzie można zobaczyć w zabytkowym Teatrze Królewskim i eleganckiej scenerii Pałacu na Wyspie.
  • Mecenasem tego unikatowego festiwalu została marka Alfa Romeo.

Marka Alfa Romeo wraz ze Stowarzyszeniem Dramma per Musica wspieranym przez Muzeum Łazienki Królewskie i Warszawską Operą Kameralną ma zaszczyt zaprosić na II Festiwal Oper Barokowych. To niezwykłe wydarzenie kulturalne rozpocznie się 2 września w Łazienkach Królewskich i będzie obfitowało w spektakle operowe i kameralne koncerty odbywające się m.in. na historycznej scenie Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Mecenasem tego unikatowego festiwalu została marka Alfa Romeo, a jego honorowi patroni to Ambasador Włoch i Prezydent Warszawy.

Festiwal Oper Barokowych to jedyny w Polsce przegląd muzyki dawnej prezentowanej w wersji scenicznej. Niewystawiane dotychczas nad Wisłą opery barokowe zachwycają wirtuozerią muzyczną i współczesną formą inscenizacyjną, wykorzystującą nowoczesne technologie i multimedia, które przybliżają polskiej publiczności ten zrodzony we Florencji gatunek sztuki muzyczno-wokalnej.

II Festiwal Oper Barokowych zainauguruje 2 września spektakl „Sognando la morte” (Śniąc o śmierci). Gwiazdami tej inscenizacji z pogranicza opery i tańca, specjalnie przygotowanej dla festiwalowej publiczności będą: Anna Radziejewska oraz Jacek Tyski, tancerz i choreograf związany z Polskim Baletem Narodowym. Spektakl zostanie powtórzony 3 września.

Niewątpliwie największą atrakcją festiwalu będzie historyczne, pierwsze polskie wystawienie sceniczne włoskiej opery „Semiramide Riconosciuta” Leonardo Vinci, znanego kompozytora swojej epoki, pod którego wpływem tworzyli wybitni Antonio Vivaldi czy Georg Friedrich Haendel. Inscenizacja będzie nie tylko krajową prapremierą, ale też pierwszym wystawieniem tego dzieła w Europie od blisko 300 lat. Partytura opery nigdy nie była publikowana i jest dostępna jedynie w archiwum w Neapolu. To niesłusznie zapomniane dzieło nareszcie doczekało się współczesnej inscenizacji pod muzycznym kierownictwem Marco Vitale i w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Spektakl zostanie zagrany czterokrotnie: w dniach 9, 10, 12 i 13 września.

Festiwal zwieńczy haendlowski „Orlando”, który miał polską prapremierę w zeszłym roku na historycznej scenie dworskiego teatru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Opera zostanie wystawiona 17 i 18 września.

Podczas festiwalu, w Pałacu na Wyspie, odbędą się również koncerty barokowej muzyki wokalnej. Pierwszy z nich to „Amor è qual vento” – recital Dagmary Barny, która w zeszłym roku podbiła serca melomanów jako Dorinda w „Orlandzie”, a w tym roku odniosła sukces podczas prestiżowego 9. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki. Znakomite jury doceniło jej talent i umiejętności, przyznając pozaregulaminową nagrodę im. Carlo Marii Giuliniego w kategorii głosów kobiecych za „wykonanie wyrastające z głębokiego przeżycia i czerpiące z istoty człowieczeństwa” . Następnie usłyszymy „Il Giardino degli affetti” (W ogrodzie afektów) – koncert kameralny w wykonaniu czterech solistek o czterech różnych barwach głosu oraz zespołu Gradus ad Parnassum, a potem „Lamenti Amorosi” (Lamenty miłosne) – recital Aleksandry Zamojskiej, mieszkającej na stałe w Salzburgu, z repertuarem skupiającym się na wczesnobarokowych brzmieniach.

Alfa Romeo, marka-legenda bazująca na wyścigowych sukcesach założonej w 1910 roku firmy Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardyjskiej Fabryki Samochodów), dwukrotnie wyróżniona tytułem „Car of the Year”, ceniona za design i sportowy charakter oferowanych pojazdów, z zaszczytem przyjęła rolę mecenasa II Festiwalu Opery Barokowej.

PROGRAM II FESTIWALU OPER BAROKOWYCH

2 IX, godz. 19.00: SOGNANDO LA MORTE (premiera), Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie;

3 IX, godz. 19.00: SOGNANDO LA MORTE, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie;

4 IX, godz. 18.00: AMOR È QUAL VENTO – recital Dagmary Barny, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie;

6 IX, godz. 19.00: IL GIARDINO DEGLI AFFETTI – koncert kameralny, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie;

8 IX, godz. 20:00 : CALDARA: MADDALENA AI PIEDI DI CRISTO – koncert oratoryjny, Kościół Seminaryjny, Krakowskie Przedmieście 52/54.

9 IX, godz. 19.00: VINCI: SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA, (premiera), Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie;

10 IX, godz. 19.00: VINCI: SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie;

11 IX, godz. 18.00: LAMENTI AMOROSI – recital Aleksandry Zamojskiej, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie;

12 IX, godz. 19.00: VINCI: SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie;

13 IX, godz. 19.00: VINCI: SEMIRAMIDE RICONOSCIUTA, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie

17 IX, godz. 19.00: HAENDEL: ORLANDO, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie

18 IX, godz. 18.00: HAENDEL: ORLANDO, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie.

Szczegóły dostępne na stronie www.drammapermusica.pl.