MENU
  • UDOSTĘPNIJ

51 ekip stanęło na starcie zorganizowanego w Tychach zlotu Fiata 500

Na starcie zorganizowanego w sobotę m.in. w Tychach  zlotu Fiata 500 stanęło 51 ekip. Dwa dni wcześniej, 4 lipca, Fiat świętował urodziny kultowej „pięćsetki”.

 Automobilklub Ziemi Tyskiej we współpracy z tyską fabryką FCA przygotował dla miłośników włoskiej marki trasę krajoznawczą, rozrysowaną w specjalnej książce drogowej, którą kierowcy 51 Fiatów dostali przy rejestracji.

Jak wyjaśnił prezes Automobilklubu Ziemi Tyskiej Grzegorz Wróbel, uczestnicy mieli do pokonania trasę z Bielska-Białej do Tychów, po drodze rozwiązując zagadki i zwiedzając miejsca związane z regionem.

„Zabawa polegała na tym, aby kierowcy przejechali całą trasę na podstawie książki drogowej, którą rozrysowano na obrazkach, odpowiednio podając dystanse. Uczestnicy musieli poruszać się pomiędzy tymi ciekawymi miejscami właśnie na podstawie książki drogowej” – wyjaśnił Wróbel.

Uczestnicy zlotu wyruszyli z Hotelu Jawor w Bielsku-Białej.  Na trasie zlotu przewidziano atrakcje: zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach oraz fabryki FCA Poland S.A. w Tychach. Na legendarnym torze testowym obok fabryki zorganizowano próbę sprawnościową na czas.

Następnie samochody uczestniczące w zlocie przejechały ulicami Tychów, obok najważniejszych dla miasta miejsc, a impreza zakończyła się na miejskim Placu pod Żyrafą. Najszybsze załogi zostały nagrodzone pucharami.

Pan Łukasz, który przyjechał do Tychów Fiatem 500 z 1971 r., ocenił, że samochód, który zmotoryzował Europę w latach 50. ubiegłego wieku, jest obecnie ikoną. Zawsze chciałem mieć starą Vespę, jak już kupiłem sobie starą Vespę, to okazało, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc następna włoska ikona to tylko Fiat 500” – podkreślił.

Z kolei Pani Katarzyna, która przyjechała z trójką dzieci, zaznaczyła, że mimo swoich niewielkich rozmiarów samochód jest w stanie pomieścić nawet 5-osobową rodzinę. Pierwszy raz jesteśmy na takim zlocie. Przyjechaliśmy specjalnie, żeby udowodnić, że Fiat 500 to jest rodzinny samochód – zaznaczyła.

Jak powiedział Paweł Podlawski z FCA Tychy, który był pomysłodawcą zlotu, spotkanie miłośników Fiata 500 miało pokazać, że produkcja samochodu odbywa się na Śląsku. Chciałem, żeby ludzie wiedzieli, że ten samochód jest produkowany z dumą tutaj w Tychach, w Polsce. Chciałem również nawiązać do daty 4 lipca – w tym dniu właśnie narodziła się „pięćsetka” – podkreślił.

Zakład  FCA Poland w Tychach jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². Z jego linii montażowych co ok. 50 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 2300 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się wiele firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe.

W 2018 roku w tyskim Zakładzie wyprodukowano 259 tys. samochodów: Fiatów 500, Abartów 500  i Lancii Ypsilon.

Produkowane w Tychach samochody marek FCA eksportowane są na rynki 61 krajów świata, w tym do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także do dalekiej Japonii i Australii. Wyniki te stawiają FCA Poland na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów osobowych w Polsce.

Fiat 500 jest europejskim liderem w segmencie samochodów miejskich, od początku istnienia modelu sprzedano już 6 milionów takich samochodów.