MENU
  • UDOSTĘPNIJ

19. Dzień Rodzinny w tyskim zakładzie FCA Poland.

  • Ok. 16 tys. pracowników wraz z Rodzinami bawiło się na terenie tyskiej fabryki FCA Poland w sobotę 10 września br.
  • Podczas tegorocznej edycji Family Day zorganizowano obchody 95-lecia obecności Fiata w Polsce.
  • Jedną z perełek na wystawie samochodowej był Fiat Topolino, który w tym roku obchodzi 80-lecie swojego debiutu.
  • Pełna gama modeli marek FCA zaprezentowana została na specjalnie zorganizowanej wystawie samochodów.
  • Główną atrakcją imprezy – koncert zespołu Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

W sobotę, 10 września br. ok. 16 tys. pracowników Spółek Grupy FCA w Polsce wraz z Rodzinami przybyło na teren tyskiej fabryki Fiata w związku z uroczystością Family Day, która poszczycić się może swoją ponad 20-letnią tradycją.

Girlandy, balony i muzyka powitały wszystkich gości tegorocznej edycji Dnia Rodzinnego, a dzieci obdarowane zostały specjalnymi upominkami.

Jedną z niewątpliwych atrakcji w tym dniu była możliwość zwiedzenia linii produkcyjnych fabryki, która w grudniu 2013 r. osiągnęła GOLD LEVEL (Złoty Poziom) w światowej klasyfikacji World Class Manufacturing (WCM) – międzynarodowej metodologii organizacji cyklu produkcyjnego i zarządzania fabrykami, które działają zgodnie z najwyższymi standardami na poziomie światowym w zakresie bezpieczeństwa, ekologii, utrzymania ruchu, logistyki oraz kontroli jakości.

Na gości Dnia Rodzinnego czekało wiele atrakcji i interesujący program rozrywkowy. Szczególne zainteresowanie, wzbudziła wystawa samochodów zarówno tych rodzimych produkowanych w tyskim zakładzie (Fiat 500, Abarth 500, Fiat 500 Riva, Fiat 500 Sport Cabrio i Lancia Ypsilon), jak i pozostałych modeli marek FCA, m.in. Alfa Romeo Giulia, Fiat Professional Talento, Jeep Renagade. Prawdziwą gratką były modele Ferrari California i Maserati Levante oraz ekspozycja samochodów zabytkowych, która została zorganizowana specjalnie dla uczczenia przypadającej w 2016 roku 95. rocznicy obecności Fiata w Polsce. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej wystawy był Fiat 500 „Topolino”, którego produkcja seryjna w kolebce Fiata w Lingotto ruszyła w 1936 roku i trwała do 1955 roku. Model „Topolino” produkowany był na licencji poza granicami Włoch, m.in. w Polsce w latach 1937-1939 przez Spółkę Polski Fiat w warsztatach przy ul. Sapieżyńskiej i Nabielaka w Warszawie.

Na każdego uczestnika czekało mnóstwo niespodzianek, konkursów, wystawy i występy gwiazd. Występy na estradzie poprowadził Filip Chajzer, który ze znaną sobie swadą porywał do zabawy na scenie i dzieci, i dorosłych. Główną atrakcją tego dnia był występ zespołu Varius Manx i Kasi Stankiewicz, którzy wykonali swoje największe przeboje, starsze i te najnowsze. Nastrój niczym nieskrępowanej zabawy kontynuował występ czechowickiego zespołu rock&rollowego Rocker Soul oraz pokaz Capoeiry – sztuki walki z elementami tańca.

Dla najmłodszych gości Dnia Rodzinnego, oprócz tradycyjnych atrakcji, zorganizowano kilka inicjatyw edukacyjnych. Dzięki nim wraz z rodzicami mogli wziąć udział w zabawach dotyczących ważnych tematów społecznych, jak: „Potrafię być bezpieczny w moim domu”, „Rodzinna akademia pierwszej pomocy”, czy „Piknik środowiskowy”.

Na świeżym powietrzu, jak na pikniku, smakować można było potrawy z grilla, a rodzice wraz ze swoimi pociechami rywalizowali w licznych konkursach sprawnościowych. Miłośnicy silnych wrażeń mogli wcielić się w rolę kierowców wyścigowych i doświadczyć emocji, jakie towarzyszą zawodowcom na torze. Dzięki najnowocześniejszemu w Polsce symulatorowi jazdy Hexapod, osoba zasiadającą za jego sterami ma możliwość poczuć przeciążenia spowodowane gwałtownym przyspieszeniem czy pokonywaniem ostrych zakrętów. Osoby lubiące rywalizację mogły ścigać się na elektrycznych samochodzikach na torze Slot Car, a fani off-roadu przetestować swoją odwagę na trasie przeszkód za kierownicą jednego z Jeepów.

Tyski zakład FCA Poland, największej ze spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce, wyprodukował w ubiegłym roku 302 639 samochodów i zajmuje pozycję lidera wśród producentów samochodów w Polsce oraz drugie miejsce w europejskiej części Koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

W czerwcu ubiegłego roku w Tychach uruchomiono produkcję nowego Fiata 500. Samochód przeszedł wiele modyfikacji zarówno nadwozia, jak i wnętrza, ale zachował kultowy kształt i gabaryty bestsellerowej generacji z 2007 r., przedstawiając przy tym bogatszą ofertę w zakresie technologii, układów napędowych i możliwości indywidualizacji. W dniu 10 listopada 2015 roku, miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii Fiata 500 i Zakładu w Tychach. Tego dnia z linii montażowej zjechał jubileuszowy Fiat 500 nr 1 500 000. W grudniu 2015 roku przeprowadzono audyt ekspertów WCM Association, który ponownie potwierdził przynależność tyskiego zakładu do grupy najlepszych fabryk przemysłu motoryzacyjnego w Europie, szczycących się certyfikatem GOLD LEVEL wg „World Class Manufacturing”, tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej. Osiągnięty poziom WCM stawia fabrykę w Tychach na pozycji, która pozwala konkurować z najlepszymi na świecie.

Spółka FCA Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie; zatrudnia dzisiaj ok. 3200 pracowników, a rok 2016 r. zamknie się produkcją na poziomie ok. 270 tys. samochodów.