MENU
  • UDOSTĘPNIJ

FCA przygotowuje się do dostarczenia firmie Waymo tysięcy hybrydowych Chryslerów Pacifica do autonomicznej jazdy

30 stycznia 2018 roku – Dzisiaj FCA poinformowało o porozumieniu na dostawę tysięcy hybrydowych minivanów Chrysler Pacifica, jako wsparcie pierwszej na świecie usługi taksówkarskiej bez kierowcy.

W drugiej połowie 2016 roku FCA przekazało już firmie Waymo 100 sztuk hybrydowych Chryslerów Pacifica, przystosowanych do samodzielnej jazdy, a kolejne 500 wydało w 2017 roku. Jedyna w swoim rodzaju współpraca pomiędzy inżynierami FCA i Waymo pozwoliła na stworzenie autonomicznego samochodu, zaprojektowanego do produkcji na szeroką skalę. “Aby móc samodzielnie działać, szybko i efektywnie, najważniejsza jest współpraca z firmami będącymi liderami w branży technologicznej, którym przyświecają takie same cele”, wyjaśnił Sergio Marchionne, dyrektor generalny FCA. “Nasza współpraca z Waymo umacnia się i wzrasta, co świadczy o naszym zaangażowaniu w dalszy rozwój nowych technologii”.

Waymo zamierza udostępnić ludziom swoje taksówki bez kierowcy, które wjadą na ulice Phoenix do końca tego roku. Udostępniona przez FCA flota hybrydowych Chryslerów Pacifica ma wspierać Waymo w ekspansji do innych miast Stanów Zjednoczonych. Oficjalnie Waymo przetestowało swoją technologię w 25 miastach, w tym m.in.: w Atlancie, San Francisco, Detroit, Phoenix i Kirkland w stanie Waszyngton.

“Teraz, kiedy mamy do dyspozycji pierwszą na świecie flotę poruszających się całkowicie autonomicznie samochodów, przeszliśmy z fazy badawczo-rozwojowej do fazy produkcji i dystrybucji”, wyjaśnił John Krafcik, dyrektor generalny Waymo.

“Te nowe hybrydowe Chryslery Pacifica, oferujące wszechstronność i komfort jazdy, będą sprzyjały naszej ekspansji”.

W listopadzie zeszłego roku, Waymo rozpoczęło testowanie na publicznych drogach floty hybrydowych Chryslerów Pacifica Hybrid bez kierowcy. Dzięki temu przełomowi krokowi w technologii autonomicznych samochodów, minivany zostały pierwszymi samochodami, które osiągnęły 4 poziom autonomii według klasyfikacji SAE (Society of Automotive Engineers).

Autonomiczne, hybrydowe minivany Chrysler Pacifica są dzisiaj najbardziej zaawansowanymi pojazdami w obiegu, wyposażonymi nie tylko w mocny hardware Waymo, ale również w oprogramowanie do samodzielnej jazdy, stworzone przez firmę Waymo i udoskonalone dzięki ponad czterem milionom mil pokonanym podczas jazd testowych oraz miliardom mil przejechanym w testach symulacyjnych.

W ramach tej bezprecedensowej współpracy, inżynierowie z Waymo i FCA połączyli swoje siły, aby wprowadzić system w pełni autonomicznej jazdy Waymo do hybrydowego Chryslera Pacifica, co pozwoliło uwydatnić atuty oraz zasoby obydwóch firm. Dzięki układowi elektrycznemu, zespołowi napędowemu, nadwoziu oraz budowie minivanów jest to idealne auto, gotowe do przyjęcia technologii autonomicznej jazdy Waymo.