MENU
  • UDOSTĘPNIJ

Centrum historyczne Fiata

Otwarte w 1963 roku Centrum Historyczne Fiata zlokalizowano w Turynie, w secesyjnym budynku, w którym po zakończeniu pierwszej rozbudowy (w 1907 roku) warsztatów przy Corso Dante znajdowała się siedziba firmy.

Od samego początku było to miejsce, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w historii Fiata. Pierwsze z nich nastąpiło 4 maja 1966 roku, kiedy Vittorio Valletta, jedna z kluczowych postaci w ponad stuletniej historii firmy założonej przez senatora Giovanniego Agnelliego, podpisał w salonie środkowym porozumienie z ZSRR w sprawie budowy Togliattigradu.

Teraz w Centrum Historycznym mieści się kolekcja samochodów, eksponatów muzealnych, modelików i reklamowych plakatów artystycznych, które przedstawiają całą historię firmy. Można tam zobaczyć kluczowe dla firmy samochody – m.in. pierwszy 3½ HP i budzący podziw „Mefistofele”, który w roku 1924 pobił światowy rekord prędkości. Są tam również pierwszy traktor, Fiat 702 z 1919 roku, ciężarówka 18BL, która zmotoryzowała wojsko włoskie podczas pierwszej wojny światowej, Littorina, bohaterka transportu kolejowego lat trzydziestych oraz fascynujący samolot myśliwski G91, zaprojektowany przez Giuseppe Gabrielliego, a następnie przekazany do służby w NATO.

Miejsce na ekspozycji znalazły tam także silniki do statków, rowery, lodówki oraz pralki z tabliczką „Fiat”, a w dalszej części rekonstrukcje niektórych zakładów będących symbolem historii firmy oraz zmian w sposobie pracy.

W budynku mieści się ponadto archiwum firmy, z którego można korzystać po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji terminu. Zawiera ono ponad 5000 metrów dokumentów papierowych, 300 000 rysunków technicznych, 5000 czasopism na temat motoryzacji i historii przemysłu, ponad 6 milionów obrazków (wydruków, kliszy i negatywów), 200 godzin filmów historycznych. Sporym zainteresowaniem cieszy się strefa poświęcona inżynierowi Dante Giacosa, twórcy takich samochodów, jak Topolino, 600, 500, które zmotoryzowały Włochy.

Centrum_historyczne_Fiata